Klinika za bolesti uha, grla i nosa već trideset godina organizuje edukativne sastanake na kojima se vrši razmjena znanja i iskustava među ekspertima na području otorinolaringologije. Kontinuirana edukacija medicinskog osoblja je imperativ za uspješan rad na ovom području medicine. “Tuzlanska ORL škola” je postala mjesto kontinuirane edukacije medicinskog osoblja koje se bavi otorinolaringologijom. Ova škola se odvija kroz različite sastanke, seminare, radionice, videokonferencije i druge oblike edukacije.
Počeci Tuzlanske ORL škole vežu se za jesen 1979. godine, kada je održan sastanak ENT sekcije u BiH pod naslovom “Tonzilarni problemi”.
U organizaciji Klinike za bolesti uha, grla i nosa i Tuzlanske ORL škole u Tuzli je 1988. godine održan značajan skup “Verbotonski dani” koji je bio namjenjen učenicima sa posebnim potrebama. Učesnici ovog skupa bili su sa područja cijele Jugoslavije, a predavači uvaženi stručnjaci sa instituta SUVAG iz Zagreba predvođeni akademikom prof.dr. Petrom Guberinom.
Razvoj kompjuterske znanosti i telekomunikacija doveo je do mogućnosti komuniciranja među ljudima na velikim udaljenostima. Prepoznavši značaj telekomunikacije Klinika za bolesti uha, grla i nosa organizuje tri videokonferencije. Prva videokonferencija organizovana je sa ORL klinikom AKH iz Beča. Konferencija je održana 20 maja 2003. godine, a predavač je bio prof.dr. Dieter Wollf Baumgartner. Predavanja ovog eminentnog stručnjaka u Tuzli je pratilo preko 80studenata medicinskog fakulteta i defektologije.
Druga videokonferencija je održana 21.5.2005. godine između UCDED Tuzla i ambasade Velike Britanije u Beogradu. Predavanje na temu ” Kohlearna implantacija kod djece sa višestrukim invaliditetom”je održao dr. Dagmara Herrmanova iz Češke Republike.
Klinika za bolesti uha, grla i nosa je 10.5.2006. godine preko UCDEED-a uspostavila vezu i sa operacionom salom u Marselju (Francuska), te u Mančesteru (Engleska) i na taj način tuzlanskim otorinolaringolozima omogućila praćenje dvije operacije putem video veze sa mogućnošću interaktivnog sudjelovanja. Ovaj program nazvan je “Live International Otolaryngology Network” (“LION”) i uključio je 11 ORL klinika širom svijeta.
Klinika za bolesti uha, grla i nosa nastavlja sa organizacijama stručnih sastanaka i u martu 2002. godine organizuje seminar pod nazivom “Funkcionalna endoskopska hirurgija sinusa- FESS” na kojem je učešće uzelo 30 učesnika otorinolaringologa iz Federacije BiH. Predavači su bili dr. Tomislav Badouin i prof.dr. Livije Kalogjera sa ORL odjela Kliničko bolničkog centra “Sestara milosrdnica” iz Zagreba.
Prvi seminar u BiH namjenjen otorinolaringolozima, surdoaudiolozima i terapeutima govora “MED-EL COMBI 40+ FITTING SEMMINAR” održan je u organizaciji Klinike za bolesti uha, grla i nosa UKC Tuzla. Tema seminara je bila podešavanje kohlearnog implanta nakon ugradnje, a predavanja je pretilo oko 50 učesnika.
Nakon toga na Klinika za bolesti uha, grla i nosa uvodi redovne edukativne sastanke. Prvobitno su sastanci bili organizirani u saradnji sa ljekarima ORL klinike iz Hrvatske, a potom i sa ljekarima iz Turske.
Deset godina rada Tuzlanske ORL škole prilika je da se ukaže zahvalnost svim ljekarima koji su doprinjeli unapređenju njenog rada. Među njima najveću zaslugu imaju prof. dr. Radan Starčević iz Rijeke, prof. dr. Darko Manestar iz Rijeke i prof. dr. Mahmut Tayyar Kalcioglu iz Istanbula.
Klikom na link imat ćete mogućnost pregleda svih održanih stručnih sastanaka Klinike za bolesti uha, grla i nosa u periodu od 2007. do 2017. godine.
Prof. Milan Profant, Tuzla 2009
Prof. Mustafa Gerek, Tuzla 2010
Prof. Walter Klepetko, Tuzla 2014