Elektrolaringealni govor

Glasovno-govorna rehabilitacija pomoću mehaničkih, digitalnih pomagala kao što je elektro- larinks (govorni aparat) koristi se u slučajevima kada pacijent nije u stanju usvojiti ezofagealni govor, kada ne ispunjava uslove za ugradnju govorne proteze, kada ne može dolaziti na logopedsku terapiju kontinuirano kroz duže vrijeme, kada nije motivisan za rehabilitaciju ili kada sam izrazi želju za ovakvom vrstom govornog pomagala.

Logoped upućuje laringektomiranu osobu kako koristiti govorni aparat (elektrolarinks). Kod ovog načina nadomjesnog alaringealnog govora bitno je, kao i kod ezofagealnog govora, mirno, bešumno disanje na traheostomu (otvor na vratu). U protivnom će trahealni šum ometati realizaciju zvuka.

U prvoj je fazi potrebno pronaći odgovarajuće područje na vratu koje je optimalna zona vibracije, te koje na taj način omogućava najbolju moguću kvalitetu nadomjesnog govora.

U drugoj se fazi sinhronizira oralna produkcija i aktiviranje elektrolarinksa pritiskom prsta na aktivator na aparatu. Bitno je napomenuti da se aparat drži nedominantnom rukom – dešnjaci drže aparat lijevom rukom, a ljevaci ga drže desnom rukom – kako bi pacijent mogao obavljati ostale poslove dominantnom rukom. Aparat ima mogućnost pojačavanja i stišavanja zvučnih vibracija.

U trećoj se fazi vježba pravilna artikulacija (izgovor) prvo zvučnih, zatim bezvučnih konsonanata. U zadnjoj se fazi rehabilitacije pažnja posvećuje prozodijskim elementima govora – melodiji i intonaciji govora, naglascima i pauzama u govoru – u segmentima gdje je to moguće, s obzirom na činjenicu da aparat ograničava govornu izvedbu svojim konstrukcijsko-tehničkim obilježjima.

Elektrolarinks mogu koristiti gotovo svi pacijenti, osim onih koji imaju određene motoričke smetnje ili oštećenja koja ograničavaju statičnu snagu ruku. Takvi su, na primjer, neuromotorički deficiti, artritis, artroze zgloba šake i slični deficiti. Prednosti ove metode glasovno-govorne rehabilitacije su te što je moguća kod većine pacijenata i ne iziskuje mnogo vremena i truda kao druge metode. Nedostatci su ti što zauzima jednu ruku, a napajanje je pomoću baterija.

Jedan je od najvećih nedostataka taj što govor ima „metalni prizvuk“, dakle ne zvuči prirodno, te samim tim skreće pažnju sugovornika i okoline na ono kako osoba govori, a ne što govori.